Головна » 2016 » Жовтень » 28 » Розвиток зв'язного мовлення дітей засобами мистецтва запам'ятовування (мнемотехніка)
13:26
Розвиток зв'язного мовлення дітей засобами мистецтва запам'ятовування (мнемотехніка)

Проблема розвитку зв'язного мовлення дітей добре відома педагогічним працівникам. Тож головним завданням для вихователів ДНЗ є вдосконалення монологічної мови дітей, що сприяє розвитку їх зв'язного мовлення. Цю проблему можна вирішити через різні види мовленнєвої діяльності: переказ літературних творів, складання описових розповідей, створення творчих оповідань, заучування віршів, складання розповідей за картиною.

Проблема розвитку зв'язного мовлення дітей добре відома педагогічним працівникам. Тож головним завданням для вихователів ДНЗ є вдосконалення монологічної мови дітей, що сприяє розвитку їх зв'язного мовлення. Цю проблему можна вирішити через різні види мовленнєвої діяльності: переказ літературних творів, складання описових розповідей, створення творчих оповідань, заучування віршів, складання розповідей за картиною.
Щоб досягти певних результатів, слід використовувати нетрадиційні форми роботи з дітьми з формування зв'язного мовлення. Саме про це і йшла мова під час семінару-практикуму вихователів старших груп на тему "Розвиток зв'язного мовлення дітей засобами мистецтва запам'ятовування (мнемотехніка)", який відбувся 27 жовтня 2016 року в Плетеноташлицькому ДНЗ "Берізка". Окрім вихователів дошкільних навчальних закладів району на семінарі були присутні директор Плетеноташлицької ЗШ І-ІІІ ст. Гоян Ольга Миколаївна та вчитель, учнями 1-го класу якої в наступному навчальному році стануть вихованці нинішньої старшої групи дитячого садка, Мосузенко Надія Миколаївна.

Про інноваційний підхід до розвитку зв'язного мовлення дошкільників говорила методист РМК Шведенко Л. О. В своєму виступі вона зазначила фактори, які полегшують процес становлення зв'язного мовлення, зокрема, зупинившись на менмотехніці (мистецтві запам'ятовування). Методист наголосила, що мнемотехніка є системою методів і прийомів, які забезпечують успішне запам'ятовування, збереження і відтворення інформації, знань про особливості об'єктів природи, про навколишній світ, ефективне запам'ятовування структури розповіді, і, звичайно, розвиток мовлення. Адже саме з допомогою мнемотехніки можна розвивати у дітей уміння з допомогою графічної аналогії розуміти і переповідати знайомі казки, вірші; навчати малюків правильній звуковимові; знайомити з літерами та цифрами; розвивати у дітей розумову активність, спостережливість, кмітливість, мислення, увагу, пам'ять, уяву; сприяти вирішенню дошкільниками винахідницьких завдань ігрового, казкового, етичного характеру.
Інтегроване заняття у старшій групі з  використанням елементів мнемотехніки запропонувала присутнім вихователь Плетеноташлицького ДНЗ "Берізка" Прима С.С. В ході заняття Світлана Сергіївна закріпила у дітей поняття "сім'я, родина", вчила шанувати сімейні традиції, поважати членів родини. Та окрім цього було продемонстровано навчання дітей переказувати оповідання за допомогою методу наочного моделювання, розвиток вміння складати короткі оповідки за картинками.
В своєму виступі керівник методичного об'єднання, вихователь Великовисківського ДНЗ "Рукавичка" Заєць Л.М., детально зупинилася на використанні наочності, зокрема, мнемоквадратів, мнемодоріжок та мнемотаблиць у своїй роботі. Нею було продемонстровано ряд умовно-наочних схем, які слугують своєрідним зоровим планом для створення монологів і допомагають дітям в правильній послідовності побудувати розповідь, чексико-граматично її наповнити. Людмила Миколаївна наголосила, що такі мнемотаблиці-схеми слугують дидактичним матеріалом в її роботі з розвитку зв'язного мовлення дітей. Завдяки ним у малят збагачується словниковий запас, вони вчаться складати оповідання, переказують твори художньої літератури, заучують вірші, відгадують та загадують загадки. Як приклад, Заєць Л.М. провела з учасниками семінару дидактичну гру "Вгадай звірятко", яку вона часто використовує в роботі зі своїми вихованцями.
В рамках  творчої вітальні відбулося педагогічне асорті з обміну досвідом, в якому активну участь взяли вихователі Смолінського ДНЗ № 3 "Ромашка", що вже протягом кількох років використовують у своїй роботі з дітьми мнемотехніку, Шевченко Н.А. та Микитюк Т.О.
Свою думку з приводу побаченого й почутого на семінарі висловили й директор та вчитель Плетеноташлицької ЗШ Гоян О.М. та Мосузенко Н.М. В їхніх виступах йшла мова про використання мнемотехнічних прийомів та методів роботи з дітьми шкільного віку.
Методист РМК Шведенко Л.О. зазначила,що модельні схеми можна використовувати й на інших заняттях, окрім занять з розвитку зв'язного мовлення, та в інших видах діяльності (продуктивній діяльності, театралізованій діяльності та ін.). Одним із перспективних методологічних напрямів становлення сучасної освіти є інтеграція, тому вихователям було рекомендовано інтегрувати різні освітні області, як-то розвиток зв'язного мовлення та художньо-естетичне виховання, мовні заняття та заняття з музичного розвитку і т.п. Окрім того, методист наголосила, що варто обов'язково ознайомити з прийомами мнемотехніки батьків, організувавши для них відкриті заняття.
Для підвищення рівня мовленнєвої активності дітей Людмилою Олександрівною було запропоновано в кожному ДНЗ району розробити проект щодо організації співпраці дошкільного закладу і сім'ї у питаннях розвитку мовлення дітей. Метою такого проекту повинно стати підвищення рівня мовленнєвої активності дітей через взаємодію з батьками. А це означає, що слід залучити батьків до процесу мовленнєвого розвитку дітей, ознайомивши їх з прийомами і методами розвитку дитячого мовлення, та сприяти створенню в домашніх умовах мовленнєвого предметно-розвивального середовища.
Зміст проекту повинен сключити в себе роботу вихователів з батьками щодо підвищення рівня мовленнєвої активності дітей. Захист проектів запланували на квітень 2017 року.
Категорія: Новини | Переглядів: 424 | Додав: lionpower | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Адреса:
м. Мала Виска
вул. Жовтнева 49/2
26200+38(05258)5-11-96  rmk-mv@ukr.net
Мапа